ضرورت تک‌نرخی‌ شدن ارز با پیگیری وکلای مردم

شناسه : 497 04 آبان 1400 - 10:34 24 بازدید ارسال توسط :

محمدحسین روشنک، رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان معتقد است که مجلس به جای تصویب‌ طرح‌هایی‌ چون‌ «جرم‌انگاری وارد نکردن ارز حاصل از صادرات» که اثر آن اُفت در آمارهای این بخش و خروج صادرکنندگان دارای اهلیت از چرخه فعالیت است، باید دولت و حاکمیت‌ را به تک‌نرخی‌ کردن‌ ارز مجاب کند؛ آن‌وقت‌ دیگر‌ چنین‌ […]

ضرورت تک‌نرخی‌ شدن ارز با پیگیری وکلای مردم
پ
پ

محمدحسین روشنک، رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان معتقد است که مجلس به جای تصویب‌ طرح‌هایی‌ چون‌ «جرم‌انگاری وارد نکردن ارز حاصل از صادرات» که اثر آن اُفت در آمارهای این بخش و خروج صادرکنندگان دارای اهلیت از چرخه فعالیت است، باید دولت و حاکمیت‌ را به تک‌نرخی‌ کردن‌ ارز مجاب کند؛ آن‌وقت‌ دیگر‌ چنین‌ بحث‌هایی درباره عدم برگشت ارز و جرم‌ انگاری مطرح‌ نمی‌شود.

به گفته وی، امروز بحث اصلی صادرکنندگان، تفاوت نرخ ارز آزاد و نیمایی‌ است. او می‌گوید: صادرکنندگان می‌پرسند‌ چرا باید ارز حاصل از صادرات خود‌ را با قیمتی کمتر از نرخ بازار به دولت بفروشیم؟ در صورت حل شدن بحث تفاوت نرخ ارز، چنین‌ موضوعاتی وجود نخواهد داشت و دغدغه صادرکنندگان برای تحمل زیان ناشی از این بحث نیز مرتفع می‌شود. ارز‌ باید آزاد‌ و تک‌نرخی‌ شود و ضرورت دارد تا دولت نیز بر آن‌ کنترل‌ داشته باشد.

رئیس‌ کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد تاکید می‌کند: ما معتقدیم ارز هر کالایی که از کشور خارج‌ می‌شود، باید به چرخه اقتصاد ایران بازگردد و این اتفاق‌  هم اکنون نیز رقم‌ می‌خورد و صادرکنندگان از گذشته به هر طریق ممکن، ارز را به کشور بازگردانده‌اند اما توجه داشته باشیم که تحریم‌ها مسیر بازگشت این ارز را دشوار می‌کند و گاه تولیدکننده و صادرکننده باید متحمل هزینه‌های اضافی برای بازگرداندن ارز خود شود.

او خاطرنشان می‌کند: یکی از ضرورت‌های نگارش و تصویب هر طرحی که می‌خواهد قانون شود این است که پیشینه آن در اجرا و از جانب طراحانش به درستی بررسی شود و اگر در گذشته این مسیر تجربه شده و ناکام بوده، حتما دلایل آن مدنظر قانون گذار قرار بگیرد.روشنک در واکنش به موافقت ستاد اقتصادی دولت با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز می‌گوید: تقریبا همه می‌دانیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی از ابتدا طرحی باطل، رانتی و فسادزا بود و باید حذف شود؛ اما لازم است بدانیم که حذف یک باره ارز دولتی، موجب بروز شوک تورمی وسیعی در کشور خواهد شد.

وی با بیان این که شاید امروز ۵درصد از تفاوت نرخ ارز به سفره مردم و اقشار کم‌درآمد جامعه برسد، تصریح می‌کند: امیدواریم دولت در روند اجرای این تصمیم شتاب زده عمل نکند چرا که هر پالس منفی می‌تواند موجب  آثار تورمی مضاعفی برای جامعه شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.