چشم‌انداز توسعه روابط تجاری با ازبکستان روشن است

شناسه : 3308 24 شهریور 1401 - 9:14 71 بازدید ارسال توسط :

رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان گفت: ازبکستان رویکرد مثبتی را با ایران آغاز کرده و چشم انداز توسعه روابط تجاری با این کشور روشن است. محمد حسین روشنک اتاق مشترک ایران و تاجیکستان گفت: ازبکستان ارتباط خوب و رویکرد مثبتی را با ایران آغاز کرده و چشم انداز توسعه روابط تجاری با این کشور […]

چشم‌انداز توسعه روابط تجاری با ازبکستان روشن است
پ
پ

رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان گفت: ازبکستان رویکرد مثبتی را با ایران آغاز کرده و چشم انداز توسعه روابط تجاری با این کشور روشن است.

محمد حسین روشنک اتاق مشترک ایران و تاجیکستان گفت: ازبکستان ارتباط خوب و رویکرد مثبتی را با ایران آغاز کرده و چشم انداز توسعه روابط تجاری با این کشور روشن است، اما تحقق آن افزایش کالا‌ها در سبد صادراتی ایران را می‌طلبد.

او با اشاره به سفر رئیس جمهور به کشور ازبکستان افزود: دیدگاه آقای رییسی نسبت به کشور‌های همسایه همراه با برقراری دوستی، همگرایی و برادری است که تاکنون نیز موثر واقع شده است.

رئیس کانون کارآفرینی خراسان رضوی ادامه داد: سفر قبلی رئیس جمهور به تاجیکستان و ترکمنستان منجر به گشایش‌های زیادی در روابط اقتصادی و تجاری با آن کشور‌ها شد و در توسعه روابط با قزاقستان و قرقیزستان نیز موثر بوده است.

روشنک بیان کرد: کشور ازبکستان نیز سیاست باز را دنبال می‌کند که این نگرش برای فعالان اقتصادی بسیار موثر است، ایران نیز مشکل خاصی در روابط سیاسی، اقتصادی و تجارت با ازبکستان ندارد.

او مشکل اصلی ایران در توسعه روابط تجاری را ناچیز بودن کالا‌های قابل رقابت با بازار‌های جهانی در کشور‌های هدف صادراتی ذکر و تصریح کرد: در صادرات نمی‌توان کشور مقابل را وادار کرد که کالا‌های ایرانی را با قیمت بالاتر از کالا‌های مشابه دیگر خریداری کند، زیرا قیمت تمام شده کالا‌های تولیدی – صادراتی ما بالا است.

رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان تاکید کرد: متاسفانه ایران از امکانات صادراتی وسیعی که مورد نیاز کشور‌هایی مانند ازبکستان باشد، برخوردار نیست و سبد صادراتی این کشور نمی‌تواند با سبد صادراتی کشور‌هایی از جمله ترکیه رقابت کند، این مشکل به بخش تولید ایران بازمی گردد به طوریکه تولیدات این بخش به طور عمده مصرف داخلی دارد.

روشنک اظهار کرد: ما کالا‌های زیادی (البته به جز زعفران و پسته) برای صادرات به ازبکستان که قادر به رقابت با بازار در آن کشور باشد، نداریم لذا قبل از هر چیز در توسعه روابط تجاری باید سبد کالا‌های صادراتی ما متنوع‌تر و ارزان‌تر باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.