مهاجرت از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش‌محور

شناسه : 3117 07 جولای 2022 - 11:03 178 بازدید ارسال توسط :

عملکرد دولت در حمایت از دانش بنیان‌ها قابل‌قبول است در ادامه اقدامات و سیاستگذاری‌های دولت برای حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیانی، بسیاری از فعالان این حوزه عملکرد دولت در زمینه حمایت از دانش‌بنیان‌ها را قابل قبول دانستند و بر این نکته اذعان دارند که فرهنگ سازی برای مهاجرت از اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد دانش محور […]

مهاجرت از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش‌محور
پ
پ

عملکرد دولت در حمایت از دانش بنیان‌ها قابل‌قبول است

در ادامه اقدامات و سیاستگذاری‌های دولت برای حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیانی، بسیاری از فعالان این حوزه عملکرد دولت در زمینه حمایت از دانش‌بنیان‌ها را قابل قبول دانستند و بر این نکته اذعان دارند که فرهنگ سازی برای مهاجرت از اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد دانش محور در دولت سیزدهم در حال انجام است.

محمدرضا سیف رییس هیات مدیره شرکت رایمندفناوران پارس و یکی از دست ‌اندرکاران فعالیت های دانش بنیانی کشورمان است که ضمن تایید این مساله درباره رویکرد دولت سیزدهم نسبت به شرکت های دانش بنیان به خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا گفت: عملکرد دولت فعلی در زمینه حمایت از دانش بنیان ها مطلوب است. به هر حال دارند فرهنگ سازی را انجام می دهند که کار سختی است. فرهنگ سازی که در حال انجام است مهاجرت از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش محور است و این مساله قطعا چالش های خود را در پیش دارد.

وی افزود: در گذشته مزایایی که برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته بودند، بر مبنای تعریف مزایای اقتصادی بود که باعث می شد شرکت هایی وام های کلان بگیرند یا شرکت هایی مالیات ندهند. در واقع یکسری از شرکت های بزرگ سوءاستفاده می کردند اما احساس می کنیم دولت سیزدهم به این موضوع توجه می کند تا از این اتفاق ها نیفتد که جای تشکر دارد.

رییس هیات مدیره این شرکت در ادامه با بیان این که دولت حوزه اجرایی و مجلس قانون گذار است، گفت: بدون کمک قانونگذار قطعا دولت نمی تواند کامل موفق شود؛ بنابراین انتقادی که به مجلس می توان وارد کرد در این اکوسیستم این است که قانون ها فقط نوشته و تحویل داده شده و بعد رها می شوند در حالی که ما نیازمند قانونگذاری‌های فعال هستیم یعنی اینکه قانون ها به روز رسانی شوند.

سیف افزود: قوانین نوشته می شوند و تا سال ها همان قوانین را اجرا می کنند؛ در حالی که شرایط به سرعت در حال تغییر است و نیاز به بازخوانی دوباره قانون دارد. اگر با همان قوانین مثلا ۱۰ سال گذشته بخواهند کاری انجام دهند، هیچ مشکلی حل نمی شود. باید قوانین به روز شوند و در کنار آن حتما بر اجرای آنها نظارت شود.

رییس هیات مدیره این شرکت فناور در ادامه درباره حوزه فعالیت این شرکت توضیح داد: این شرکت در اسفند ۱۳۹۸ توسط جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاهی تاسیس شد که ماموریت اصلی آن شناسایی نیازهای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات و پاسخ به این نیازها است.

وی با بیان این که بر اساس نیازهای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، چهار استارتاپ را راه اندازی کردیم، گفت: اولین استارتاپ در بحث فناوری‌های هوشمند فعالیت می‌کند و محصول آن سیستم‌ اعلام حریق در فضاهای باز با استفاده از پردازش تصاویر است که البته مشابه خارجی دارد و ما توانستیم آن را بومی سازی کرده و مراحل تاییدیه استاندارد آن در حال طی شدن است.

رییس هیات مدیره این شرکت فناور افزود: استارتاپ بعدی در حوزه باتری و انرژی است. درواقع طراحی و تولید باتری و منابع تغذیه کاربردی را با استفاده از مزایای صنعت باتری‌های لیتومی انجام می دهیم. خروجی آن تولید باتری‌های ونتیلاتور دستگاه‌های پزشکی است که در سال های اخیر با توجه به شیوع بیماری کرونا به یکی از نیازهای بازار تبدیل شده است.

سیف ادامه داد: استارتاپ سوم در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات است. طراحی و پیاده سازی سیستم‌های زیرساختی ICT مورد نیاز بخش‌های مختلف کشور را به صورت یکپارچه انجام می دهیم و ایده اصلی ما در این بخش طراحی و پیاده سازی یکپارچه و هماهنگ تمام زیر سیستم‌های زیرساختی است.

وی گفت: در حوزه پرداخت الکترونیک محصولاتی از قبیل باتری‌های دستگاه‌های پز، منابع تغذیه مورد نیاز و کابل‌های اختصاصی را که تولید آنها خاص است، تولید می کنیم و محصول اخیر شرکت هم یو پی اس کارتخوان ها است که مجوزهای فناورانه و دانش بنیان آن را هم گرفته‌ایم.

رییس هیات مدیره این شرکت فناور درباره چالش های پیش روی شرکت‌های دانش بنیان نیز گفت: یکی از مشکلات اساسی شفاف نبودن نیازهای بخش فناوری های صنعت است. شرکت‌های دانش بنیان پتانسیل فناوری را دارند اما نیازهای واقعی صنعت داخل کشور را نمی دانند؛ بنابراین نیاز به زیرساختی داریم تا بتوان نیازها و مشکلات صنایع را به شرکت‌های دانش بنیان اطلاع داد.

سیف افزود: به عنوان نمونه، مناقصه ای برای محصولی گذاشته شده بود که ما به عنوان شرکت دانش بنیان توانایی تولید آن را داشتیم اما دیر متوجه مناقصه شدیم و برای ارایه مدارک و نمونه محصول زمان کمی داشتیم این در حالی است که شرکت واردکننده رقیب از سال گذشته می دانسته که این مناقصه قرار است فلان زمان برگزار شود بنابراین عدم شفافیت باعث می شود که از ظرفیت داخل به درستی استفاده نشود.

وی با بیان این که نیازها باید اولویت بندی شده و با هم اشتباه گرفته نشوند، گفت: نیازهایی که روی زمین مانده است در کوتاه مدت باید حل شود. نیازهایی هم هستند که در بازه یک تا دو ساله باید حل شوند و یکسری نیازها نیز که نیازهای راهبردی هستند احتیاج به برنامه ریزی و سرمایه گذاری طولانی مدت دارند.

رییس هیات مدیره این شرکت فناور ادامه داد: راهکاری که می شود در نظر گرفت این است که با طراحی یک سامانه یا داشبورد اطلاعاتی خواسته های صنعت در آنجا به شرکت های دانش بنیان اعلام شود مثلا فلان شرکت یا صنعت چه مواردی را نیاز دارد و گفته شود که این محصولات را وارد می کنیم، این محصولات را صادر می‌کنیم و این قابل نیاز بازار است و می شود روی آن سرمایه گذاری کرد.

وی گفت: شرکت‌های دانش بنیان باید بر اساس نیازهای روز کشور محصول تولید کنند نه این که تیمی جوان وقت و سرمایه خود را گذاشته محصولی تولید کنند که نیاز بازار نباشد.

سیف در ادامه یادآور شد: مدلی که از اقتصاد در ذهن من است شبیه رهاسازی آب در یک دشت است. آب راه خود را خودبه‌خود به سمت مناطق پایین دست پیدا می کند بنابراین سرمایه گذاری به سمتی می رود که بیشترین بازدهی را داشته باشد پس دولت باید در سیاستگذاری ها، شیب سرمایه گذاری ها را بیشتر به سمت تولید تنظیم کند تا از رفتن سرمایه به سمت بازار طلا، خودرو، ‌مسکن و ارز جلوگیری شود.

رییس هیات مدیره این شرکت فناور با بیان این که نیازمند ثبات اقتصادی هستیم، گفت: به عنوان مثال در مناقصاتی که شرکت می کنیم می گویند ۴۰ تا ۵۰ درصد بالاتر قیمت دهید که اگر ثبات اقتصادی بازار به هم خورد، این مناقصه به هم نخورد یا الان تعرفه فلان کالا صفر است اما دوماه بعد مشخص نیست چقدر می شود. بنابراین نیازمند این هستیم که ثبات اقتصادی داشته باشیم تا در کنار آن زیرساخت ها گسترش پیدا کنند.

وی در ادامه یادآور شد: در چند سال اخیر از نظر حمایت و تسهیلات خوب کار شده است که باید از دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکر کنم.

سیف در ادامه ضمانت نامه‌های بانکی را یکی دیگر از مشکلات شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال شرکتی یک میلیارد تومان وام برای کارهای توسعه ای درخواست می کند ولی برای آن ضمانت ملکی می خواهند که ارزش آن خیلی بیش تر از مبلغ وام درخواستی است این در حالی است که اگر این شرکت این ضمانت را داشته باشد که اصلا نیاز به گرفتن وام و تسهیلات ندارد؛ بنابراین اولا باید یک ثبات اقتصادی در کشور ایجاد شود و در کنار آن تسهیلات بانکی آسانتر شود. الان با توجه به عدم ثبات اقتصادی، سرمایه گذاری در کشور کم شده است و در واقع کسی ریسک سرمایه گذاری تولیدی را نمی کند.

وی گفت: دولت و مجلس و مجموعه حاکمیت باید با تصویب قوانین و بخشنامه‌ها شیب فعالیت ها و سرمایه گذاری ها را به نفع صنعت و تولید هدایت کنند. البته کارهایی انجام شده اما خروجی نهایی هنوز حاصل نشده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.