منطقه‌ای شدن دستمزدها بیشترین آسیب را به حوزه خدمات وارد می‌کند

شناسه : 2230 18 اسفند 1400 - 9:04 17 بازدید ارسال توسط :

دبیر کانون کارفرمایی خراسان رضوی با اشاره به مشکلات مربوط به معیشت کارگران گفت: منطقه‌ای کردن دستمزدها در درازمدت چاره کار نخواهد بود. باید توجه داشت در صورت اجرایی شدن این طرح بیشترین آسیب به حوزه خدمات وارد می‌شود. احمد عبدالله‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص اثرات منطقه‌ای شدن دستمزدها اظهار کرد: در حال حاضر […]

منطقه‌ای شدن دستمزدها بیشترین آسیب را به حوزه خدمات وارد می‌کند
پ
پ

دبیر کانون کارفرمایی خراسان رضوی با اشاره به مشکلات مربوط به معیشت کارگران گفت: منطقه‌ای کردن دستمزدها در درازمدت چاره کار نخواهد بود. باید توجه داشت در صورت اجرایی شدن این طرح بیشترین آسیب به حوزه خدمات وارد می‌شود.

احمد عبدالله‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص اثرات منطقه‌ای شدن دستمزدها اظهار کرد: در حال حاضر موضوع منطقه‌ای شدن دستمزدها  صرفا مطرح شده و نمی‌توان به طور قطع درباره آن اظهار نظر کرد.

وی افزود: هم‌اکنون در زمینه معیشت کارگران مشکلاتی وجود دارد. به عنوان نمونه در حال حاضر اکثر جمعیت این قشر در حاشیه شهرهای بزرگ سکونت دارند.

دبیر کانون کارفرمایی خراسان رضوی درباره مزایای منطقه‌ای شدن دستمزدها عنوان کرد: با اجرایی شدن چنین ایده‌ای شاید در برخی مناطق حقوق کارگری نسبت به مناطق شهری همچون تهران کمتر باشد اما هزینه‌های زندگی یک کارگر چه در زاهدان و چه مشهد تفاوتی چندانی با هم ندارد. نباید از یاد برد که به همان نسبت که دستمزدها افزایش می‌یابد، هزینه‌های زندگی در شهری مانند مشهد نیز بالاست.

دولت به جای افزایش دستمزدها تورم را کنترل کند

عبدالله‌زاده تصریح کرد: بهتر است دولت به جای افزایش دستمزدها تورم را کنترل کند زیرا اگر تورم کنترل نشود، افزایش دستمزدها فایده‌ای نخواهد داشت. به عنوان مثال اگر حقوق کارگران ۵۰ درصد افزایش یابد، پس از ۲ الی سه ماه به دلیل افزایش قیمت‌ها و نبود نظارت بر تعیین نرخ یا فروش کالاها این افزایش دستمزد خنثی خواهد شد.

وی ادامه داد: در این شرایط کارگران برای تامین معاش خود سراغ وام خواهند رفت. در مجموع در صورتی که دستمزد افزایش یابد ولی تورم کنترل نشود، مشکلات زیادی برای کارفرمایان و کارگران ایجاد خواهد شد.

دبیر کانون کارفرمایی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: دولت می‌تواند با در نظر گرفتن بسته‌های معیشتی با نرخ پایین به جای منطقه‌ای کردن دستمزدها به معیشت کارگران کمک کند. همچنین دولت می‌تواند بسته‌های تشویقی به کارفرمایان اعطا کرده و در حوزه بیمه تامین اجتماعی نیز مشوق‌هایی را برای حوزه کارفرمایی قائل شود.

عبدالله‌زاده افزود: منطقه‌ای کردن دستمزدها برای صنایع بزرگ مشکل‌ساز نیست زیرا به طور مثال افزایش ۵۰ درصدی دستمزد کارگران این صنایع در نهایت در نرخ تمام شده کالا لحاظ خواهد شد و به دلیل سرشکن شدن قیمت‌ها تاثیر چندانی بر درصد کل قیمت کالا نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۵۰ درصد اشتغال کشور در حوزه خدمات است، تاکید کرد: افزایش دستمزد کارگران در حوزه برخی خدمات مانند رستوران‌ها باعث افزایش قیمت غذا، نداشتن توان پرداخت دستمزد کارگران و در نهایت تعدیل نیرو خواهد شد.  

دبیر کانون کارفرمایی خراسان رضوی با اشاره به مهاجرت نیروی کار به مشهد عنوان کرد: در حال حاضر بیشترین نیروی کار در مشهد کارگرانی هستند که برای پیدا کردن شغل بهتر از شهرهای دیگر به آن مهاجرت کرده‌اند زیرا تنوع مشاغل در شهرستان‌ها پایین بوده و امکان جذب کارگر نیز وجود ندارد.

عبدالله‌زاده تصریح کرد: هم‌اکنون در برخی واحدهای صنعتی استان احتیاج به نیروی کار داریم اما کارگر در اختیار نیست؛ به این دلیل که هیچ کارگری با این حقوق کم حتی نمی‌تواند اجاره مسکن خود را پرداخت کند.

وی درباره موانع اجرایی شدن این طرح گفت: اختلاف نظر بین جامعه کارگری و کارفرمایی بر سر این موضوع وجود دارد زیرا این طرح اصطلاحا مانند هندوانه سر بسته است و کسی از نتایج احتمالی آن خبر ندارد.

دبیر کانون کارفرمایی خراسان رضوی ادامه داد: بهتر است منطقه‌ای شدن دستمزدها ابتدا باید به صورت آزمایشی در یک استان کم‌جمعیت اجرا شده و به همه کشور تعمیم داده نشود. در صورت مثبت بودن خروجی آن زمان چنین طرحی می‌تواند اجرایی شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.